/ blog

Korištene tehnike za izradu nakita u Škatuljici

Za izradu nakita koristim mnogobrojne tehnike. Neki komadi nakita nastali su od gotovo svih tehnika koje ću opisati u ovome blogu. Ovim opisom daje se naslutiti, zapravo shvatiti, koliko je dugotrajna ručna obrada nakita. Kombinacija hladnih metalnih površina s toplim koncem i nježnom čipkom, spoj naizgled nespojivog, do najjednostavnijih komada gdje metal vodi glavnu riječ.

PILJENJE ručnom pilicom je postupak koji služi za razdvajanje i oblikovanje metala kako bi dobili željeni oblik.

TURPIJANJE je obrada metala turpijom kako bi se skinuli oštri rubovi nakon piljenja.

BRUŠENJE je izglađivanje i čišćenje površine brusnim papirom.

OMEKŠAVANJE ili toplinska obrada metala je potrebna kako bi mogli primijeniti tehnike kao što je kovanje, iskucavanje, cizeliranje, izvlačenje žice. Metal se omekšava brenerom u svrhu mijenjanja njegove mikrostrukture i mijenjanja njegovih svojstava. Metal nakon što ga se omekša je rastezljiv, a zagrijava se do određene temperature s obzirom na stupanj topljivosti.

KOVANJE je obrada omekšalog metala gdje udarcima čekićem na željeznoj podlozi mijenjamo njegov oblik. Ako je podloga neravna i oštećena nastat će blagi reljef na kovini.

ISKUCAVANJE I CIZELIRANJE su dvije međusobno dopunjujuće tehnike umjetničke obrade metala. Prethodno omekšali metal se iskucava pomoću posebnog alata, raznim vrstama punca, koje udaramo čekićem. Rezultat rada je reljef. Cizeliranje radimo na obrnutoj strani od iskucavanja kako bi naglasili reljef. Iskucavanje je uz kovanje jedna od najstarijih tehnika u umjetnosti,a tim tehnikama su izrađeni Tutankamonova zlatna maska i kip Slobode u NY. U Hrvatskoj se ističu Škrinja sv. Šimuna u Zadru i Sova na zgradi Hrvatskog državnog arhiva.

BUŠENJE , strojno izrađivanje rupe.

FASANJE je postupak ugrađivanja poludragog kamenja u nakit. Laički rečeno, to je metalni okvir ili fasung koji obavija kamen.

LOTANJE je postupak kojim se dijelovi plemenitih kovina spajaju u nerazdvojivi spoj. Vrši se pomoću lota, tankog komada metala kojem je temperatura tališta niža od dijelova koji se spajaju i pomoću fluorna, sredstva za olakšavanje lotanja.

JETKANJE je postupak uklanjanja površine materijala djelovanjem nagrizajuće tvari. Dio površine se zaštiti od nagrizanja pa se uklanja samo nezaštićena površina. Tako nastaje prekrasan reljef na metalu.

IZVLAČENJE je postupak kod kojeg se od deblje žice dobiva tanja žica. Žica se provlači kroz konično izbušene rupe u ploči koje su postepeno sve manje radi lakšeg izvlačenja. Žica mora biti opuštena zagrijavanjem svakih nekoliko izvlačenja.

POLIRANJE je postupak za postizanje visokosjajne površine nakita. U tu svrhu se koriste razne vrste četki i pasti za poliranje.

PATINIRANJE je kemijsko bojenje metala putem izlaganja određenim kemijskim otopinama. Bakar i mjed pod utjecajem vlage i zraka dobivaju svjetlozeleni sloj patine. Takva boja patine se često stavlja na nakit umjetnim putem zbog ljepote i privida starosti.

EMAJLIRANJE emajl je u prah mljeveno staklo koje se taljenjem veže za metalnu podlogu pri temperaturi od 750-850 stupnjeva. Prah se tali, te po hlađenju nastaje čvrsta staklena prevlaka na metalnoj površini.

RETIKULACIJA je tehnika u kojoj se metal zagrijava do točke taljenja te na površini istog nastaju apstraktne strukture dekorativnog izgleda.

ČUNČANJE ČIPKE Izrada čunčane čipke je vrlo zahtjevna. Izrađuje se pomoću dvaju čunaka na koje je namotan konac. Čipka se sastoji od krugova i lukova koje ukrašavaju zubići različitih veličina. S jednog čunka ide osnovna nit preko koje se vežu ukrasni čvorići drugim čunkom.